Monoimplantáty (dříve miniimplantáty) slouží k fixaci tzv. hybridní protézy. V dolní čelisti bývá většinou úzký alveolární výběžek nebo často úplně atrofovaný, retence celkové náhrady je v tomto případě problematická.

Plocha pro adhezi protézy je malá. Naproti tomu tlaky žvýkacích svalů převyšují možnosti přilnavosti náhrady k protéznímu loži. Řešením je vytvoření pevných bodů ke stabilizaci protetické práce. Takovým spolehlivým řešením jsou právě kulové monoimplantáty.

Zavádějí se do bezpečné oblasti dolní čelisti. Jednoduchým, důmyslným tvarem připomínají tvar kloubu – patrice a matrice. Tím jsou schopny imitovat žvýkací pohyby a respektovat tlaky, které vznikají v dutině ústní.

Dle srovnávacích studií p. Prof. Dr. Dipl. Ing. E. J. Richtera, co se týká vhodnosti a účinnosti rehabilitace hybridních náhrad v dolní čelisti, vyšly kulové attachmenty jako nejvíce funkční.

V horní čelisti mají hybridní protézy další nespornou výhodu – protéza nemusí zasahovat až k měkkému patru – je redukovaná do poloměsíčitého tvaru. Tím nevzniká tzv. dávivý reflex, a je zachováno čití a chuťové vjemy tvrdého patra.

Matrice, zapolymerované v těle protézy – jsou mohutné, kovové, odolné. Nemusí docházet po čase k výměnám dílů, neboť jsou zhotoveny ze speciálního materiálu, odolného vůči zátěži v dutině ústní.

Protézy se ,,nacvaknou´ na dásňový výběžek a opačným mechanismem se pak snadno jednoduchým hmatem z úst uvolní.
Hybridní náhrady přenášejí žvýkací tlak dvojím mechanismem – jednak na hlavice monoimplantátu, za druhé pak na distální úsek – na pružnou sliznici dásňového výběžku . Odtud jejich název.

Tímto principem se řeší potíže se žvýkáním a nestabilitou celkových náhrad. Výrazně se usnadní zpracování potravy, šetří zažívací ústrojí, dodá pocit jistoty svému nositeli a zvýší kvalitu života.

Monoimplantáty nabízejí efektivní ošetření, kdy není uspokojivá retence snímací protézy. Výkon je zcela bezbolestný, proveden v účinné injekční anestezii.

Ukázky našich ošetření pomocí miniimplantátů